تبلیغات
ساحل مکران - سراوان لرزید
ساحل مکران
دیروزسه شنبه برابر با92/1/27خطرازبیخ گوش مردم سراوان ردشد،زلزله ای به گفته ی کارشناسان به بزرگی 7/7ریشتردرساعت15:14بعداظهرسراوان رالرزاند،
ولی ببینید شفقت،مهربونی وبزرگی پروردگارموکه دربزرگترین زمین لرزه ی نیم قرن اخیرایران فقط یک نفرکشته شده وفقط چندنفرمجروح داشتیم این یعنی اینکه خالق به مارحم کرده است،شدت این زلزله به مقداری زیادبودکه درهمه ی استان وشهرهاوحتی کشورهای همسایه احساس شد؛به طورکلی بایدخداوندراشاکربودکه به ماهارحم کرد

برای مشاهده جزئیات واطلاعات بیشتراززلزله قسمت ادامه مطلب راکلیک کنید

مهر: رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه کم بودن خسارات در منطقه سراوان ناشی از ایمن بودن ساختمان‌های این منطقه در برابر زلزله نیست، گفت: عمق زیاد و دور بودن کانون زلزله از شهرهای پر تراکم عامل کم بودن تلفات زلزله اخیر استان سیستان و بلوچستان است.
 
دکتر عباسعلی تسنیمی با اشاره به ادامه پس لرزه‌های منطقه سراوان افزود: در همین زمان مصاحبه پس لرزه‌ای با بزرگای 5.3 بار دیگر در منطقه سراوان را لرزاند.
 
رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله به بیان دلایل خسارت کم در این منطقه پرداخت و اظهار داشت: علت اینکه تلفات در این منطقه کم بوده این نبوده است که ساختمان‌های مقاومی داشته است ما برای شهرهای کوچکتر و بزرگتر برای زلزله‌های کمتر از 7 نیز نگرانی داریم.
 
وی دور بودن کانون زلزله از شهرهای پر تراکم را از جمله دلایل کم بودن تلفات دانست و ادامه داد: کانون این زمین لرزه در منطقه‌ای دور افتاده با تراکم اندک جمعیت بوده است.
 
تسنیمی عمق زیادی کانون زلزله را از دیگر دلایل کم بودن خسارات در منطقه سراوان ذکر کرد و در این باره توضیح داد: از سوی کارشناسان کانون این زمین لرزه از 60 کیلومتر تا 100 کیلومتر ذکر شده است ولی به هر حال این اعداد نشان از عمق زیاد کانون زلزله دارد.
 
وی با اشاره به مزایای عمق زیاد زلزله خاطر نشان کرد: این امر سبب شده است که زلزله اخیر سراوان تلفات و خسارات کمی را متحمل شود.
 
رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در عین حال با تاکید بر اینکه کم بودن تلفات در زلزله سراوان ناشی از آمادگی ما در برابر زلزله نیست، یادآور شد: در صورتی که این زلزله در یکی از شهرهای پر تراکم رخ می‌داد فاجعه عظیمی را شاهد بودیم.
 
تسنیمی با اشاره به برخی اخبار در خصوص کم بودن تلفات، اضافه کرد: در برخی از اخبار شاهدیم که اعلام می‌شود با وجود اینکه زلزله 7.7 بود ولی یک نفر بیشتر تلفات بیشتر نداشتیم و آن هم خانمی بوده که به دلیل ریزش کوه فوت کرده است.
 
وی یادآور شد: این گونه مطرح کردن اخبار زلزله سراوان مانند این است که بخواهیم بگوییم در برابر این چنین زلزله‌ها ایمن هستیم در حالی که کشور حتی در برابر زلزله‌های کمتر از این مقیاس هم ایمن نیست.
 
تسنیمی علت شدت زلزله‌ها را شکست گسل عنوان کرد و گفت: در این استان گسل‌های قابل توجهی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به گسل مکران اشاره کرد که منطقه بسیار حساس و لرزه خیز است و خوشبختانه این زلزله در شهرها رخ نداده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ساعت 15:14 امروز سه شنبه 27 فروردین 92، زلزله ای به قدرت 7.5 ریشتر سراوان در استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.
مرکز این زمین لرزه در فاصله 81 کیلومتری سراوان، 83 کیلومتری خاش و 1314 کیلومتری تهران و در حوالی مرز ایران و پاکستان است.
کانون این زمین لرزه در عمق 95 کیلومتری سطح زمین ثبت شده است.
این درحالی است که مرکز زمین شناسی آمریکا، قدرت این زلزله را 7.8 ریشتر و عمق 82 کیلومتری سطح زمین اعلام کرده است.

نکته اینکه از ساعت 15:14 امروز که زلزله 7.5 ریشتری در سراوان سیستان و بلوچستان ثبت شده، تا سه ساعت پس از زمین لرزه، (18:24 سه شنبه 27 فروردین) هیچ پس لرزه ای نداشت. اما از آن پس و تا نیمه شب سه پس لرزه بزرگتر از 4 ریشتر در این منطقه حس شد.

 

یک کشته در خاش

با وجود اینکه عمق زیاد زلزله موجب شد تلفات آن با وجود شدت زمین لرزه، کم باشد، اما ریزش کوه در خاش موجب مرگ یک زن شد. حمیدرضا پشنگ، نماینده خاش این خبر را اعلام کرده است.

او همچنین به خبرآنلاین گفت که میزان خرابی ها رد منطاق شهری 30 درصد و در مناطق روستایی 40 درصد است.

 

عمق زلزله 63 کیلومتر بود

مهدی زارع، معاون پژوهشگاه زلزله شناسی درباره زلزله امروز سراوان به خبرآنلاین گفت: بزرگای گشتاوری زلزله ١٥:١٤ امروز ٢٧-١-٩٢ به ٧.٧ اصلاح شد و ژرفای زلزله گشت (سیستان و بلوچستان) بر پایه محاسبات ما در پژوهشگاه زلزله ٦٣ کیلومتر بوده و با توجه به سازوکار کششی این زلزله و روند گسلش تقریبا شرقی-غربی (بر پایه براورد های زلزله شناختی) احتمالا با پهنه فرورانش مکران (فرورانش صفحه اقیانوسی اقیانوس هند به زیر صفحه قاره ای مکران در جنوب شرق ایران) مربوط بوده است.

اودلیل گسترده بودن زلزله را چنین گفت: زلزله به دلیل بزرگای بیش از ٧.٥ و ژرفای نسبتا زیاد در گستره وسیعی در تقریبا تمام نواحی جنوب ایران،‬ ‫غرب پاکستان و جنوب غرب افغانستان تا کشورهای حاشیه دریای عمان و خلیج فارس حس شده است، و تکانهای شدید به ویژه در برج ها و ساختمانهای بلند حتی در فاصله حدود ١٠٠٠ کیلومتری در امارات موجب ‫وحشت مردم شده است.
 

زلزله سراوان یک کشته و ۱۲ مجروح بر جا گذاشت

استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بر اثر زلزله و ریزش کوه در شهرستان‌های خاش و سراوان، یک نفر جان باخت و ۱۲ نفر نیز مجروح شدند.
حاتم نارویی، در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اعلام این خبر افزود: زلزله فقط یک کشته داشت که یک خانم بود که در دامنه کوه برای جمع آوری گیاه دارویی رفته بود و به علت افتادن تکه های سنگ کوه جان خود را از دست داد.

وی گفت: زلزله سراوان کشته دیگری نداشت و فقط 12 نفر مجروح شدند، هیچ نگرانی و کمبود دیگری وجود ندارد و نیروهای استان امکان مدیریت حادثه را دارند با این حال اگر نیاز به کمک و کمبودی بود اعلام خواهیم کرد.

مرتضی اکبرپور، معاون سازمان مدیریت بحران کشور نیز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره تلفات زلزله 7.7 ریشتری امروز در شهرستان‌های سراوان و خاش اظهار داشت: خبر وقوع زلزله به دلیل وسعت آن نگران‌کننده بود و به دلیل اینکه عمق زلزله بالا بود در سطح زمین خسارت قابل توجهی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه یک نفر در اثر این زلزله و ریزش کوه جان باخت، اظهار داشت: 12 نفر مجروح شدند که 8 نفر تاکنون از بیمارستان مرخص شده‌اند و 4 نفر دیگر نیز تحت درمان هستند.

اکبرپور به اعزام نیرو به مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و گفت: با توجه به شدت زلزله نیروهای پیش‌رو اعزام شدند و دو بالگرد از سیستان و بلوچستان و کرمان نیز به مناطق اعزام شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای امداد و نجات به تمامی روستاهای منطقه زلزله‌زده اعزام شده‌اند و سازمان مدیریت بحران از دستگاه‌های ذی‌ربط درخواست کرده است تا نیروهای خود را در مناطق حادثه‌دیده مستقر کند.

نارویی درباره اسکان اضطراری حادثه‌دیدگان اظهار داشت: با توجه به پس‌لرزه‌های احتمالی که ممکن است خسارات بیشتری را به وجود بیاورد چادرهایی برای اسکان موقت در نظر گرفته شده است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در دو ساعت اخیر پس‌لرزه‌هایی با کمتر از 5 ریشتر در سیستان و بلوچستان رخ داده است و از مردم این منطقه تقاضا شده است که امشب را بیرون از منازل خود به سر ببرند.

اکبرپور درباره پیش‌گیری از خسارت‌های زلزله اظهار داشت: باید باور کنیم که زلزله یکی از پدیده‌هایی است که تأثیرات و خسارات جانی و مالی بسیاری خواهد داشت.

وی گفت: قانون مدیریت بحران الزام کرده است که در دورافتاده‌ترین نقطه کشور نیز مدیریت و شورای بحران تشکیل شده باشد تا در حوادث طبیعی و پیشگیری از حوادث در منطقه اقدام کند.

وی گفت: با توجه به این زلزله مردم منطقه به دنبال این خواهند رفت که خانه‌های خود را مقاوم سازی و بازسازی کنند و بنیاد مسکن و شهرسازی نیز در این خصوص کمک‌ لازم را انجام می‌دهد.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: مقاو‌م‌سازی و بازسازی بافت‌های فرسوده و ساختمان‌های غیرمقاوم باید در تمامی نقاط کشور اتفاق بیفتد و این موضوع علاوه بر کمک‌های دولتی به عزم و اراده مردم نیز نیاز دارد.

وی با تأکید بر اینکه زلزله در صورتی که پیشگیری شود کشنده نیست، گفت: از دو روز آینده دستگاه‌های تخصصی وارد مناطق زلزله‌زده می‌شوند و نقاط آسیب‌دیده را بازسازی می‌کنند.

 

مردم سیستان و بلوچستان امشب بیرون از خانه باشند
فارس نوشت: معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تا به این لحظه 5 نفر مجروح شدند. با توجه به پس لرزه‌های احتمالی چادر تهیه شده است تا مردم امشب بیرون از خانه باشند.
مرتضی اکبرپور درباره آخرین اقدامات و تلفات ناشی از زلزله 7.7 ریشتری در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تا به این لحظه 5 نفر مجروح شدند و خوشبختانه گزارشی از کشته شدن تا این لحظه نداشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه خسارات مالی نیز اندک گزارش شده است، گفت: دو شهرستان سراوان و خاش نزدیک‌ترین شهرستان‌ها به زلزله‌ بوده‌اند که در 84 کیلومتری شهرستان خاش زلزله به وقوع پیوسته است.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور افزود: روستاهایی که در اطراف کانون زلزله است روستای گشت و کوه‌سفید است که حدود 100 خانوار جمعیت دارد.

وی با بیان اینکه امداد و نجات در شهرستان‌های زلزله‌زده تا 2 ساعت دیگر به اتمام می‌رسد، گفت: 19 تیم به محل اعزام شده و استان‌های هرمزگان و کرمان نیز ضمن آماده‌باش بخشی از نیروهای امدادونجات خود را به منطقه اعزام کردند.

اکبرپور با بیان اینکه پس‌لرزه زلزله 7.7 ریشتری مطمئناً خسارات بیشتری خواهد داشت، گفت: چادرهایی برای مردم منطقه تهیه شده است تا امشب را بیرون از خانه‌های خود باشند.

 

اگر کانون زمین لرزه داخل دریا بود سونامی بزرگی رخ می داد
ایرنا نوشت:
یک کارشناس زمین شناسی گفت: اگر کانون زمین لرزه سیستان و بلوچستان داخل دریا بود بدون شک سونامی بزرگی رخ می داد.
ˈعبداله عباسیˈ در باره وقوع زلزله سیستان و بلوچستان اظهار داشت: زلزله سیستان و بلوچستان بسیار قوی بود و اگر در دریا رخ می داد، می توانست موج های بزرگی در دریای عمان ایجاد کند.
وی با بیان این که تاکنون خسارات زیادی در منطقه گزارش نشده، افزود: تعداد آبادی ها و جمعیت در منطقه زلزله زده زیاد نیست و بیشتر اهالی چادرنشین و کپر نشین هستند بنابراین امیدواریم شاهد خسارات زیاد در منطقه نباشیم.
عباسی گفت: تاکنون گسل مسبب زلزله سیستان و بلوچستان مشخص نشده، اما با توجه به ساز و کار زمین لرزه و فرو رانش گسل مکران در دریای عمان، بدون شک سیستم کششی بوده است.
وی در باره پس لرزه ها اظهار داشت: معمولا بعد از وقوع یک زلزله بزرگ، شاهد وقوع پس لرزه هایی خواهیم بود که امیدواریم پس لرزه ها با شدت کمی همراه باشند.
عباسی اظهار داشت: به طور کلی ایران از لحاظ زمین شناسی در جایی قرار گرفته که از اطراف تحت تاثیر تغییرات زمین شناسی و جنبایی زمین قرار می گیرد؛ از این رو پوسته زمین تا حدی می تواند فشارهای اطراف را تحمل کند که بعد از مدتی این فشارها در قالب انرژی آزاد می شود که پیامد آن مانند زلزله قابل رویت است.

وقوع زلزله در عمق ۹۵ کیلومتری زمین از خسارات زلزله کاست
فارس نوشت:
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: به دلیل اینکه زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت چندانی در پی نداشته است.
مرتضی مرادی‌پور اظهار داشت: با توجه به اینکه شدت زلزله 7.5 ریشتر گزارش شده توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی دیده باشد اما چون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت در حد زلزله‌های 4 ریشتری است.
وی ادامه داد: لحظه به لحظه تیم‌های امدادی برای بررسی و ارائه خدمات اسکان و تغذیه و اضطراری افزایش یافته و تا این لحظه 32 تیم از هشت استان اطراف و 17 تیم سگ زنده‌یاب به محل اعزام شده‌اند.

منطقه زلزله‌زده سر‌اوان خالی از سکنه زلزله بودهفاستاندار سیستان و بلوچستان گفت: زلزله سراوان تاکنون هیچگونه خسارت جانی نداشته و تنها ۳ نفر در سراوان و ۲ نفر در گشت مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند.
حاتم نارویی اظهار داشت: ستاد بحران استان تشکیل جلسه داده و در حال آماده‌باش است، همچنین در شهرستان‌های زلزله‌زده نیز این ستاد تشکیل جلسه داده است.
وی گفت: در شهرستان سراوان تعدادی از دیوارها و خانه‌هایی که بافت قدیمی داشته‌اند تخریب شده است.
نارویی بیان کرد: زلزله به مرکزیت گُشت بوده و با توجه به اینکه آن منطقه خالی از سکنه می‌باشد خوشبختانه خساراتی به دنبال نداشته است. آب و برق مناطق زلزله‌زده به مدت 20 دقیقه قطع شده بود که با تلاش‌های صورت گرفته مشکل آب و برق در این مناطق برطرف شده است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نیروهای هلال‌احمر، بسیج و سپاه در شهرستان سراوان مستقر شده‌اند و مدیران استانی نیز در صورت ضرورت آمادگی دارند تا به مناطق زلزله‌زده اعزام شوند.
همچنین رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان از خسارات اندک زلزله در روستای تاریخی ˈگشتˈ واقع در مسیر خاش - سراوان خبر داد.
دکتر راشدی اعلام کرد که در یکی از مراکز درمانی روستای ˈگشتˈ در حدود هفتاد کلیومتری شمال سراوان مستقر شده و تنها تعدادی مجروح به این درمانگاه مراجعه و به صورت سرپایی درمان شده اند.
در همین حال گزارش های تایید نشده از کشته شدن تعدادی از اهالی منطقه در این زمینه لرزه خبر می دهد.

 

معاون استاندار سیستان و بلوچستان: خطر سونامی در چابهار وجود ندارد
ایسنا نوشت: نخعی، معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران گفت: در پی زمین‌لرزه سراوان و با توجه به احساس شدن این زمین لرزه در دیگر مناطق سیستان و بلوچستان، از جمله شهرستان چابهار خطر وقوع سونامی در سواحل چابهار وجود ندارد.

وی گفت: محور گسل زمین لرزه رخ داده، خلاف جهت شهرستان چابهار است.

نخعی تاکید کرد: احتمال بروز پس لرزه در شهرستان سراوان وجود دارد و با توجه به این، مردم باید در این زمینه آگاه باشند و آمادگی داشته باشند.

 

مجروحیت 12 نفر در زلزله سراوان
فارس نوشت: سرپرست مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بر اثر زلزله امروز سراوان تاکنون 12 نفر مجروح شده‌اند که 8 نفر به صورت سرپایی مداوا شده‌اند.

رضا اربابی اظهار داشت: تمامی دستگاه‌های امدادی، پزشکی و اورژانس در مناطق زلزله زده مستقر شده‌اند و تاکنون خسارات جانی در منطقه گزارش نشده است.

وی افزود: تاکنون براثر این حادثه 12 نفر مجروح شده‌اند که از این تعداد 8 نفر مداوا و 4 نفر در بیمارستان بستری هستند.

اربابی خاطرنشان کرد: برآورد خسارات مادی زلزله نیاز به زمان دارد که در اسرع وقت خسارات بررسی و اعلام می‌شوند.


پس لرزه‌های زلزله سراوان زیر ۵ ریشتر خواهد بود
فارس نوشت:
رئیس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران علت اصلی وقوع زلزله امروز سیستان و بلوچستان را فشار صفحه عربستان بر فلات ایران دانست.

محمدرضا قیطانچی در مورد علت وقوع زلزله در منطقه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این منطقه در کوه‌های زاگرس واقع شده که ناحیه‌ای گسل‌خورده و مرز بین صفحه فلات ایران و صفحه عربستان است.

وی با تأکید بر اینکه زلزله امروز ناشی از فشار صفحه عربستان به فلات ایران بوده افزود: با نزدیک شدن این دو صفحه به هم زلزله‌های زیادی در منطقه رخ می‌دهد که شدت آن طبق داده‌های ما چندان زیاد نیست.

قیطانچی خاطرنشان کرد: معمولاً در طی سال، زلزله‌های زیادی در این منطقه با شدت کم ثبت می‌شود ولی زلزله‌ای با شدت 7.5 ریشتر غیر منتظره بود.

رئیس بخش زلزله‌‌شناسی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در پاسخ به اینکه چقدر احتمال وقوع مجدد پس‌لرزه‌‌های این چنینی در منطقه وجود دارد گفت: بعید به نظر می‌رسد که پس لرزه‌ای با شدت بیش از 5 ریشتر در منطقه مجدداً رخ دهد چرا که خصوصیات ژئوفیزیکی منطقه متوسط و متوسط رو به پایین است.

وی با بیان اینکه نباید مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را در برابر زلزله نفی کرد افزود: امیدواریم حداقل‌ها را در ساختمان‌سازی‌ها لحاظ کنیم تا با اتفاقات شبیه این زلزله دچار آسیب‌های گسترده نشویم.

 

تیم جستجوی سگهای تجسس جمعیت هلال احمر فارس به سراوان اعزام شدندمهر نوشت: در پی وقوع زمین لرزه استان سیستان و بلوچستان تیم جستجوی سگهای تجسس جمعیت هلال احمر فارس به مناطق زلزله زده اعزام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در پی وقوع زمین لرزه 7.7 درجه در مقیاس امواج درونی زمین ( ریشتر ) شهر سروان استان سیستان و بلوچستان، تیم جستجوی سگ های تجسس جمعیت هلال احمر فارس و پنج تیم عملیاتی از جمعیت هلال احمر شهرستانهای فسا، دارب، استهبان، نی ریز و لار به این استان اعزام شدند.

در پی وقوع این زمین لرزه استانهای فارس، بوشهر و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به لرزه درآمدند.

این زمین لرزه در 95 کیلومتری اعماق زمین رخ داده که مرکز آن در فاصله 81 کیلومتری شهر سراوان، 83 کیلومتری شهر خاش و 85 کیلومتری شهر سوران گزارش شده است.

  
7 استان دیگر هم نامحسوس لرزید
مهر نوشت: روز سه شنبه 8 استان کشور لرزید که مهمترین آن زلزله 7/7 دهم ریشتری سیستان و بلوچستان بوده است که بر اساس آخرین هنوز تلفات و خسارات این حادثه به طور رسمی اعلام نشده ولی خبرها از 5 مجروح و ویرانی 10 روستا حکایت دارد. این اخبار تا ساعت 18 و 30 دقیقه گزارش شده است.

مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس آخرین گزارشات خود اعلام کرد: از بامداد روز سه شنبه تا ساعت 18 بیش از 7 استان کشور بر اثر وقوع زمین لرزه لرزید.

بر اساس این گزارش آمار استانهای قربانی حادثه زلزله عبارتند از:

منطقه کاکی بوشهر: 3 و 6 دهم ریشتر
منطقه مجن سمنان: 2 و نیم دهم ریشتر
مشهد: 1 و 7 دهم ریشتر
منطقه پاریز کرمان: 2 و 3 دهم ریشتر
منطقه فریدون شهراصفهان: 2 و 9 دهم ریشتر
منطقه شهرری تهران: 2 ریشتر
منطقه بافق یزد: 2 و 2 دهم ریشتر
منطقه سراوان بوشهر: 7/7 دهم ریشتر
هر چند زلزله ها در 7 استان نامحسوس بوده ولی زلزله 7/7 دهم ریشتری در استان سیستان و بلوچستان تمامی کارشناسان، زمین شناسان و تیمهای بحران و امدادی کشور و حاشیه خلیج فارس و مرزهای شرقی کشور را متحیر کرد.

بر اساس این گزارش، ساعت 15 و 14 دقیقه و 17 ثانیه روز سه شنبه 27 فروردین ماه زلزله ای به بزرگی 7/7 دهم ریشتر در 16 ایستگاه زلزله نگاری ثبت شد. این زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین و نزدیک مرزهای شرقی کشور رخ داد. وقوع این زلزله در 50 سال اخیر بی سابقه بوده و مدت آن 40 ثانیه ثبت شده است. ولی مرتضی مرادی‌پور معاون عملیاتی سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور می گوید: با توجه به اینکه شدت زلزله 7.7 دهم ریشتر گزارش شده توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی دیده باشد اما چون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت در حد زلزله‌های 4 ریشتری است.

همچنین مسئولان استانی گزارش داده اند وقوع این زلزله در منطقه خالی از سکنه بوده و مرکز دقیق وقوع زلزله منطقه ما بین گشت و سراوان بوده است.


افغانستان هم لرزید

همچنین منابع خبری افغانستان اعلام کردند این زمین لرزه شهرهای قندهار و نیمروز را لرزانده و موجب وحشت شهروندان افغان در این مناطق شهری شده است و تیمهای امدادی افغانستان آماده باش هستند.

 

اعزام 40 دستگاه آمبولانس به شهرستان سراوان
فارس نوشت: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در پی زلزله 7.7 ریشتری سراوان 40 دستگاه آمبولانس برای امداد‌رسانی به شهرستان سراوان اعزام شدند.

مصطفی ده‌مرده‌ای عصر امروز در جلسه ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: تمامی نیروهای درمانی بیمارستان سراوان و بیمارستان‌های زاهدان و خاش و مراکز درمان روستایی برای امداد‌رسانی به مجروحان احتمالی آماده باش هستند.

وی افزود: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس ICU دار دارای امکانات اطاق عمل و در مجموع 40 آمبولانس برای امداد‌رسانی به مجروحان به شهرستان سراوان اعزام و در حال آماده‌باش هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اعزام اعضای ستاد بحران دانشگاه از جمله رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و رئیس ستاد بحران دانشگاه به منطقه گفت: این افراد به همراه تعدادی از اعضای ستاد بحران دانشگاه و گروه‌های ارزیاب مشغول بررسی مناطق زلزله‌زده حد‌فاصل شهرستان‌های خاش و سراوان هستند.

ده‌مرده‌ای بیان داشت: خوشبختانه کمبود نیرو و امکانات برای امداد‌رسانی به مجروحان وجود ندارد.

وی افزود: آمار رسمی مبنی بر تعداد تلفات احتمالی این زلزله دردست نیست.

 

نیروگاه بوشهر از استاندارد کافی برخوردار است
معاون سازمان انرژی اتمی کشور گفت: نیروگاه بوشهر از استاندارد کافی برای مقابله با زلزله برخوردار است.

احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی ایران، عصر امروز در همایش فناوری هسته‌ای هزینه یا فرصت در دانشگاه صنعتی شریف، گفت: تأسیسات حساسی مانند نیروگاه‌های هسته‌ای با مطالعات کافی انجام می‌شود و نیروگاه بوشهر نیز برای مقاومت در برابر زلزله‌های بالاتر از 8 ریشتر طراحی شده است.

وی افزود: زلزله بوشهر تاثیری بر تاسیسات نیروگاه بوشهر نداشته است.

احمدیان در رابطه با اینکه تولید انرژی برق یکی از دوشاخه صنعت هسته‌ای محسوب می‌شو، گفت: بحث تولید انرژی در رأکتورها بعد از جنگ جهانی دوم برای کاربرد زیردریایی مطرح شد و درحال حاضر 440 رأکتور برای تولید برق در دنیا فعالیت دارند و 384 هزار و 500 مگاوات برق نیز از این طریق تولید می‌شود.

وی گفت: در کشور ما هم پیش از انقلاب بحث برق هسته‌ای مطرح شد و برای توزیع 23 هزار مگاوات برق هسته‌ای برنامه داشتیم که در زمان انقلاب نیروگاه بوشهر پیشرفت کرد ولی به دلایلی ساختار رأکتورها متوقف شد.

وی افزود: درحال حاضر مسیر پروژه ساخت رأکتور 360 مگاواتی را با اتکاء به توانمندی داخلی پیگیری می‌کنیم و پروژه‌ای را نیز با همکاری کارشناسان خارجی در دست داریم.

احمدیان افزود: در حال حاضر در مرحله شناسایی ظرفیت‌های داخلی هستیم تا برای دستیابی کشور به اهداف مورد نیاز در حوزه برق هسته‌ای از این ظرفیت‌ها بهره‌گیری کنیم.

وی اظهارداشت: در رابطه با بحث انرژی هسته‌ای یکی از مسائل، وضعیت منابع سوخت برای استفاده از رأکتورها است.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا می‌شود بجای انرژی هسته‌ای از انرژی پاک‌تری استفاده کرد، گفت: بازنگری در استانداردها و تأمین ایمنی نیروگاه‌ها توسط کارشناسان انجام می‌شود ولی اینطور نیست که انرژی هسته‌ای به طور کامل کنار گذاشته شود.


فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان در زلزله امروز هیچ آسیبی ندیدندمدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان گفت: به دنبال وقوع زلزله 7.5 ریشتری عصر امروز در شهرستان‌های سراوان و خاش، هیچ آسیبی به فرودگاه‌های استان سیستان و بلوچستان وارد نشده است.

حسن اعرابی‌مقدم با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر همه پرسنل فرودگاه زاهدان با حضور در بخش‌های مختلف در آماده‌باش به‌سر می‌برند.

وی ادامه داد: فرودگاه سراوان آمادگی انجام هرگونه عملیات و پروازهای امدادی را دارد.

بنابراین گزارش به دنبال وقوع این زلزله محمد نخعی مدیرکل فرودگاه‌های کرمان نیز از آماده‌باش همه فرودگاه‌های این استان جهت پذیرش هواپیما و امدادرسانی به زلزله‌زدگان خبر داد.

به گفته نخعی فرودگاه‌های کرمان، بم، سیرجان، جیرفت و رفسنجان در آماده‌باش به سر می‌برند.

بنابراین گزارش بعد از ظهر امروز زمین لرزه‌‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر حوالی سراوان در استان سیستان و بلوچستان را تکان داد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت این زمین لرزه را 15 و 14دقیقه و 17 ثانیه اعلام کرد.

گفته می شود، این زمین لرزه در منطقه خلیج فارس و دهلی نو نیز احساس شده است.

این زلزله در عمق 18 کیلومتری زمین روی داده است.

کانون زلزله در فاصله 81 کیلومتری شهر سراوان، 83 کیلومتری شهر خاش و 85 کیلومتری شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان روی داده است؛ این بزرگترین زلزله در 40 سال گذشته است.

 

آسمان مناطق زلزله‌زده سیستان و بلوچستان فردا و پس‌فردا نیمه ابری است

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی در دو روز آینده آسمانی نیمه ابری همراه با وزش باد و بارش پراکنده برای مناطق سیستان و بلوچستان انتظار می‌رود.

سازمان هواشناسی کشور در مورد وضعیت جوی مناطق زلزله‌زده (سراوان)، اعلام کرد که آسمان مناطق زلزله‌زده نیمه ابری همراه با وزش باد و بارش پراکنده در روز چهارشنبه پیش‌بینی شده است.
بر اساس اعلام این سازمان، در روز پنجشنبه آسمان سیستان و بلوچستان نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی شده است.
بر اساس این گزارش، نوسانات دمایی در این مناطق حدود 21 تا 31 درجه خواهد بود و روز پنجشنبه نیز مردم مناطق زلزله‌زده دمایی حدود 23 تا 29 درجه را خواهند داشت.

همچنین وزش باد نسبتا شدیدی در مناطق زلزله‌زده انتظار نمی‌رود و بالگردهای امدادی می‌توانند نسبت به انجام ماموریت خود اقدام کنند.

 

عکاشه: منطقه سراوان استعداد زلزله 8 ریشتری هم دارد

ایسنا نوشت: استاد پیش‌کسوت زلزله شناسی کشور گفت: با وجود این که زمین لرزه در جنوب شرق کشور در مقایسه با منطقه زاگرس کم اتفاق می‌افتد ولی این منطقه استعداد وقوع زلزله تا مرز هشت ریشتر را هم دارد.
دکتر بهرام عکاشه در گفت‌وگو بیان این‌که زلزله خیزی منطقه مکران متفاوت از زلزله خیزی منطقه زاگرس است افزود: به عقیده من مسبب زلزله 7.5 ریشتری گسل سراوان است که طول آن بیش از 200 کیلومتر است که تقریبا 80 سال پیش زمین لرزه‌ای به بزرگی حدود هشت ریشتر در این منطقه اتفاق افتاده است.
این استاد پیشکسوت زلزله شناسی ادامه داد: این موضوع نشان می دهد که منطقه در زلزله خیزی کم سابقه نیست و جای تعجب ندارد که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر در منطقه بین خاش و سراوان رخ دهد.
به گفته عکاشه، به دلیل این‌که پایگاه لرزه نگاری در طول دهه‌های گذشته در این منطقه نبوده است اطلاعات ریز زمین لرزه‌ای از آن نداریم.
وی تصریح کرد: منطقه سراوان، خاش و زاهدان از جمله مناطق زلزله خیز کشور هستند و عموما گسل‌های آن به شکل شمال غرب و جنوب شرقی است که بسیار گسل‌های توانمندی هستند.
این استاد پیشکسوت زلزله شناسی خاطرنشان کرد: شعاع احساس زمین لرزه سراوان بسیار زیاد است البته چون این منطقه دارای دانسیته جمعیت کمی است خسارات جانی آن در مقایسه با زلزله به مراتب کمتر خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به این‌که اکثر منازل این منطقه روستایی است فوق العاده کم مقاومت هستند.
عکاشه در خصوص علت عدم احساس زمین لرزه سراوان در شهرهایی منثل تهران با وجود احساس شدن آن در هند و پاکستان خاطرنشان کرد: گسل های این زلزله به سمت شمال غرب و جنوب شرق گسترش یافته اند و چون انرژی در امتداد گسل حرکت می کند بنابراین کشورهای مانند افغانستان و پاکستان و شمال منطقه مانند خراسان زمین لرزه را احساس کرده اند.

وی گفت: عامل این زلزله حرکت شبه قاره هند است که به سمت شمال غرب فشار وارد می کند در حالی که عامل زلزله های بوشهر و منطقه حرکت شبه جزیره عربستان به سمت شمال شرق است از سوی دیگر حدفاصل بین شرق و غرب بندرعباس، کرمان و بم است که این خط را جدا می کند. به همین دلیل زلزله خیزی این سه منطقه به سمت غرب کاملا متفاوت از منطقه شرق مانند سراوان، زاهدان و چابهار است.

عکاشه درباره زلزله های اخیر جنوب کشور گفت: این منطقه تحت فشارهای زمین ساختی است و زمانیکه نیروهای تجمع یافته، بیش از مقاومت گسلها باشند دوباره فعال خواهند شد.

 

آماده‌باش مراکز درمانی خاش و سراوان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان با تکذیب خبر فوت شماری از هموطنان بر اثر زلزله سراوان، گفت: 40 دستگاه آمبولانس به منظور امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده مستقر است.

ده‌مرده با بیان اینکه فعلا مجروح شدن چند نفر از هموطنان قطعی شده است که به بیمارستان‌های سراوان و خاش مراجعه کرده‌اند، گفت: تمامی درمانگاه‌ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی در منطقه در حالت آماده‌باش قرار دارند.
وی ادامه داد: شدت زلزله در شهرستان «گشت» که خالی از سکنه است، بالا بوده و آمار مجروحانی که تاکنون به ما رسیده، اندک است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امکانات درمانی استان کافی است، در عین حال گفت: بسیج جامعه پزشکی و هلال‌احمر نیز برای کمک اعلام آمادگی کرده‌اند و فعلا مشکل خاصی در منطقه وجود ندارد.
ده‌مرده خاطرنشان کرد: حداکثر ظرف دو ساعت آینده می‌توان آمار کامل‌تری از آسیب‌دیدگان زلزله سراوان را اعلام کرد.

 

ترک برداشتن دیوار منازل مسکونی
ایرنا نوشت: بر اساس آخرین گزارش های گروه های ارزیاب جمعیت هلال احمر از زمین لرزه 5/7 ریشتری شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان، تا کنون 6نفر بر اثر این زمین لرزه مصدوم شده و دیوار منازل مسکونی این شهرستان ترک برداشته است.

هم اکنون 10 گروه ارزیاب شامل 50 نیروی عملیاتی در منطقه زلزله زده استان سیستان و بلوچستان حضور دارند.

گروه های یاد شده خسارت های زمین لرزه به وقوع پیوسته در 25 روستا را ارزیابی کرده اند که از این تعداد 15 روستا مربوط به منطقه گشت و 10 روستا نیز مربوط به شهرستان سراوان بوده است.

 

سایت http://siddeg.blogfa.com:جوانان صدیق زهی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 فروردین 1392 :: نویسنده : احمد بلوچ
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:32 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you're just too excellent.
I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
I can't wait to read much more from you. This is really a great web site.
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:52 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I
get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and
even I achievement you access consistently rapidly.
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:02 ق.ظ
Good way of describing, and pleasant article to get facts
concerning my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.
سه شنبه 15 فروردین 1396 05:09 ب.ظ
This piece of writing is really a pleasant one it assists new
net users, who are wishing for blogging.
شنبه 14 اردیبهشت 1392 09:48 ب.ظ

احساس قشنگیه وقتی بدونی یکی دوستت داره،
احساس قشنگیه وقتی بدونی یکی دلش برات تنگ شده
اما قشنگترین احساس وقتیه که بدونی یکی هرگز تورو فراموش نمیکنه!جمعه 13 اردیبهشت 1392 05:19 ب.ظ
بعضے ها رُو بایَد اَز تو رُویاتْ بــِڪِشے بیرونْ

مُحڪَمْ بَغَلِشْ ڪُنے،

بَعد آروم دَرِ گوشِش بــِگے :

آخِــﮧ تُو چــِرا واقِعے نیستے لامَّصَبـْ. . . ؟
یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 05:23 ب.ظ


╬╬ تو سُڪـ✗ـوتْـ مـܨ‌ڪُنـܨ

╬╬ فَریـآב زمــ✗ـــآنَمْـ را نِمـܨ‌فَهْمـܨ

╬╬ یـڪُ روز مَـטּ سُـڪُوتْـ خوآهَمْـ ڪَرב

╬╬ تو آטּ روز بَـرآے اولیـטּ بــــ✗ـــآر

╬╬ مَفْـہـومـِ בیر شُـבטּ را خواهـܨ فَہْمیـב

`•-☆•--( “)(“ )-•-☆ •-☆•--( “)(“ )-•-☆ `•-

جمعه 6 اردیبهشت 1392 04:21 ب.ظ
شرمنده الان هست عزیزم..برو ببین
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 10:46 ب.ظ
خیلـی حــرف اسـت ...

کـــه تــــو هـــر روز در گلـ ــویت

خــــاری کشنـــده احســـــاس کنــی

بـــــــرای کســـی کــه

" بـــدانــــی "

حتــــی یک بــار در عمـــرش

بــه خــاطـــــــر تـــو " بغـــض " هـــم نکــــرده اسـت...
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 04:40 ب.ظ
عیب نداره ...
عیب نداره که " تنهایی "...
عیب نداره که شبا بدون " شب بخیر " می خوابی ...
عیب نداره که جمله ی "دوستت دارم " رو نمیشنوی ...
عیب نداره که دلش دیگه برات " تنگ " نمیشه ...
عیب نداره حرفاتو باید تو تختت با " خودت " بزنی ...
عیب نداره زیره بارون بدون اون ، باید " تنها " خیس شی ...
عیب نداره که کسی نیست " درد " هاتو بهش بگی ...

عیب نداره گلم ، " خــدا بــزرگــه " اونم تنهاست ، بدون شب بخیر می خوابه ، دوستت دارم های تورو میشنوه و دلش برات تنگ میشه !

حرفاتو به اون بزن ، زیره بارون باهاش قدم بزن ، به خودش قسم به درد و دلت گوش میده !!

سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 09:58 ب.ظ
سلام و سپاس دوست گرامی.
سراوان که لرزیددل ایران عزیز هم به لرزه درآمد وچه خدایی داریم که مهربانی اش به وصف نمی آید.
انوشه زی و جاودان
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 05:27 ب.ظ
سلام و عصر بخیر
و باارزوی لحظاتی خوش برای شما
دوست بزرگوارشمابه دوستان مجازی من ملحق شدید امید که دوستان خیرخواهی برای یکدیگر در دنیای مجازی باشیم
لحظه هاتان سرشار از شوق زندگی
ایام به کام
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 10:14 ق.ظ
درود بر شما

دررحمت گشاید گر به انسان*ندارد کس توان بستن آن
اگر بندد دری رااو به حکمت*گشودن را نشاید کس به زحمت
ضرر گراو رساند سوی شخصی*جلودارش نباشد هیچ دستی
اراده گر کند بر نفع یک کس *** ضرر هرگز نبیند او ز هیچکس

دعوتید به خوانش مطلبی تحت عنوان <<عذاب یا معجزه >> راجع به زلزله وحشتناک شهرمان سراوان
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392 02:03 ق.ظ
سلام ممنون از اینکه اومدی بازم بیا اپ جدید دارم
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 11:39 ب.ظ
سلام دوست عزیز.ممنون از حضور گرمت...باکمال افتخارلینک شدی..
دوشنبه 2 اردیبهشت 1392 07:51 ب.ظ
سلام احمد اقای بزرگوار
عصر بخیر
با عرض پوزش از تاخیرم چند روزی نبودم .
وخدارا شکر که خطر زلزله بخیر گذشت.
از نظر لطف شما نسبت به وبلاگم سپاسگزارم.
شماهم وبلاگ خوبی دارید.
ضمنابا لینک مشکلی ندارم. مرا به نام بانو لینک کنید و بفرمایید شمارابه چه نامی لینک کنم باسپاس از شما
لحظه هاتان ارام وشاد
یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 12:39 ب.ظ
جمعه 30 فروردین 1392 09:55 ب.ظ

چهارشنبه 28 فروردین 1392 10:10 ب.ظ
فدااااااااااااااااااااااای شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد بلوچ
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی